Průvodní dopis jak sám jeho název napovídá provází naši žádost o práci, kterou tvoří životopis a motivační dopis (popřípadě další dokumenty). Průvodní dopis má své náležitosti, které si pomocí názornéno vzoru popíšeme a vysvětlíme.
Průvodní dopis se s nástupem elektronické komunikace hodně změnil. Už není samostatným dokumentem, ale přeměnil se do následujících dvou podob:
První případ asi znáte všichni. U inzerované pracovní nabídky je uvedená emailová adresa zaměstnavatele, na kterou se má životopis a motivační dopis zaslat. V tomto případě bude průvodní dopis přímo text emailové zprávy.
S druhým způsobem se setkáte většinou u pracovních inzerátů velkých firem na internetu. Žádost o pracovní místo totiž vyplňujete pomocí internetového formuláře, který má třeba takovou podobu:
Naštěstí se průvodní dopisy v obou případěch píší podle jednotného vzoru, který si ukážeme v následujícím odstavci.
V průvodním dopise při žádosti o práci by měly být uvedeny následující údaje:
Každý průvodní dopis musí začít pozdravem. Pokud je v inzerátu uvedené jméno personalisty, tak ho v průvodním dopise pozdravíme (např. Dobrý den paní Klusáčková).
Průvodní dopis slouží k rychlému rozřazení přihlášených uchazečů o práci. Proto je nutné uvést kde a kdy byl zveřejněný pracovní inzerát a hlavně na jakou pozici se hlásíme (to je nejdůležitější). Ve velké firmě většinou probíhá několik náborových kampaní. Proto personalista musí hned z průvodního dopisu vědět, do jaké náborové kampaně vás zařadit (jinak vás rovnou ze všech výběrových řízení vyřadí).
Průvodní dopis se také píše proto, že adresáta informujeme o všech přílohách, které posíláme. Přílohou nejčastěji bývá životopis, motivační dopis. Někdy chtějí firmy popsat vizi vašeho působení na nabízené pracovní pozici. Státní instituce většinou trvají na celé řadě příloh jako např. kopie dokladu o nejvyšším vzdělání, výpis z Rejstříku trestu atd. Všechny tyto přílohy musí být v průvodním dopise jmenovitě uvedené.
Na konec průvodního dopisu musí vždycky patřit rozloučení. Je to elementární slušnost. Doporučuji používát rozloučení typu: "Děkuji za Vaši pozornost". Dáváme tím adresátovi najevo, že si vážíme jeho času, který je dneska skutečně drahý. Ovšem rozloučit se můžete i jinak - to záleží na vašem vkusu.
Na konci průvodního dopisu je dobré uvést vaše jméno, aby vás
personalista mohl snadno identifikovat. Navíc doporučuji na sebe uvádět
i kontakt - chceme přece, aby nás někdo kontaktoval pro domluvení
pracovní schůzky.
Pokud průvodní dopis píšeme formou emailové zprávy,
tak to nebývá problém. Dneska snad už každý má u svého mailu nastavenou
automatickou vizitku. Pokud ji nemáte, tak možná je nejvyšší čas to
napravit.
© Fotis Fotopulos, 2011