Práci dostane jenom ten uchazeč, který bude zaměstnavateli prospěšný. Proto první otázka zaměstnavatele zní:
"Co umíte?"
Jednoznačná odpověď uchazeče zvyšuje jeho šanci získat práci. Nejednoznačná odpověď naopak znamená okamžité vyřazení a neúspěch při hledání práce. Cílem první kapitoly je nalézt odpověď na otázku "Co umíte?". Proto si teď projdeme všechny zdroje pracovních schopností a dovedností.
Vědomosti, znalosti, zkušenosti a dovednosti jsou pro získání práce klíčové. Zda s nimi obstojíme na trhu práce nám prozradí následující otázka:
Je vaše odpověď jednoznačná? Například, zedník, právník, zootechnik,
affiliate manager, prodejce, účetní, učitel... Pokud
ano, přejděte rovnou k druhé kapitole a
přesvědčte se, zda jste si vybrali
perspektivní profesi. Tedy profesi o kterou je na trhu práce zájem.
Odpověděli jste nějaká administrativní činnost, práce v kanceláři,
práce ve výrobě, práce ve státním sektoru...? Tak čtěte dál. Vaše
odpověď je nejednoznačná a každému kdo si ji poslechne je
jasné,
že nevíte jakou práci vlastně hledáte (nebo že nic neumíte). Vysvětlíme
si to na "práci v kanceláři":
Práce v kanceláři může znamenat cokoliv. V kanceláři pracuje třeba účetní nebo také i telefonní operátor. Jistě sami cítíte, jak je propastný rozdíl mezi těmito profesemi. Profese účetního je vysoce kvalifikovaná a vyžaduje certifikovanou zkouškou. K profesi operátora je potřeba jenom osobnostních předpokladů (komunikační dovednosti, asertivita...) a vzdělání už není důležité.
Ti z vás, kteří nenašli žádnou odpověď a ještě nikdy nepracovali, by se
už měli rozhodnout jakým způsobem se v životě uplatní. Pokud člověk
neví co hledá, tak to nikdy nenajde. Toto pravidlo dvojnásobně platí
při hledání práce.
Napovědět vám může test pracovních
předpokladů.
To samé se týká i těch, kteří odpověděi, že budou vykonávat jakoukoliv
práci. Jakákoliv práce totiž znamená žádná práce. Kdo při hledání práce
neřekne konkrétní profesi, ten nikdy práci nezíská. A proč to tak je?
Jakákoliv práce totiž může být opravdu pomyslně řečeno od vrátného až
po
ředitele. Tak širokou škálu profesní nikdo nemůže vykonávat - nikdo
není tak všestraně nadaný, protože každý jsme v něčem vyjmeční.
V našem konceptu hledání práce začneme
nejdříve vzděláním. Koneckonců aspoň nějaké vzdělání má každý z nás a
na tom už je možné stavět pracovní budoucnost.
Na dobrém vzdělání můžete úspěšně rozjet vaši pracovní kariéru a je jedno jestli jste vyučený, máte maturitu, vysokoškolský diplom nebo nějaký kurz či rekvalifikaci. Nejdůležitější je, že vám vzdělání dalo základy k výkonu konkrétní profese. Pro názornost se podívejte na následující příklady kvalitního vzdělání:
Kvalitní vzdělání otevírá dveře ke konkrétní práci. Nekvalitní vzdělání otevírá dveře na Úřad práce. A jak takové nekvalitní vzdělání vypadá? Dám vám tři příklady. Pokud pro ně najdete konkrétní profesi, tak před vámi hluboce smeknu:
Asi vás napadne práce v administrativě nebo někde v kanceláři. A už jsme u toho (vzpomínáte si na otázku z prvního oddílu?). Pro tyto příklady neexistuje konkrétní profese. Absoloventi jsou odkázani na hledání nekvalifikované práce. Tedy práce, pro kterou není potřeba kvalifikace, ale jenom osobnostní předpoklady. Jednoduše řečeno práce, které může vykonávat prakticky každý. Příkladem takové profese je telefonní operátor nebo podomní prodejce atd.
Naštěstí v každém věku je možné získat kvalitní vzdělání a
otevřít si tak dveře ke kvalifikované práci. Stačí k tomu málo - jen rozhodnout se pro konkrétní
profesi. Věřte tomu, že pro každou profesi existuje kurz
nebo rekvalifikace. Nezaměstnaným dokonce náklady na rekvalifikaci
hradí Úřad práce. Úřad práce hradí nejen kurz samotný, ale i náklady na
dopravu na rekvalifikaci (případně ubytování v místě rekvalifikace).
Navíc nezaměstnaný díky rekvalifikaci dostaně zpět i podporu v
nezaměstnanosti. Peníze na ruku za učení je myslím velmi dobrá
motivace. Co myslíte vy?
Navíc dneska už není nutné chodit fyzicky na kurzy. Konkrétní
dovednosti si můžeme osvojit pohodlně z domova pomocí
elearningu nebo pomocí různých webinářu. Například pomocí elearningu je
dneska
možné získat profesi účetního i s potřebným certifikátem. Komunikační,
obchodní, manažerské a jiné dovednosti je možné se naučit poslechem mp3
souborů ve vašem přehrávači třeba cestou do práce. Tuto formu
vzdělávání nabízí zaměstnancům velké nadnárodní firmy.
Jistě se teď většina z vás ptá, jaký kurz nebo rekvalifikaci si vybrat. Na to je jednoduchá odpověď. Musíte si jednoznačně odpovědět na už známou otázku:
Jakou práci můžu po ukončení kurzu vykonávat?
Odpověděli jste jednoznačně? Pokud ano, máte to nejdůležitější při hledání práce zasebou a proto můžete přejít ke druhé kapitole.
Pro úplnost je potřeba dodat, že naši tři absoloventi se můžou naučit konkrétní profesi přímo za pochodu. Jen musí mít velké štěstí - získat práci, ve které je zaměstnavatel novou profesi naučí. Tím získají to nejcennější co může zaměstnanec v práci získat. Praxi, ale o té si povíme v následujícím oddíle.
Na profesní praxi při hledání práce nikdy nezapomínejte. O praxi je možné se opřít a jednoduše hledat stejnou nebo podobnou práci, kterou jsme už vykonávali. Jen si před tím musíme položit následující otázku:
Chci (můžu) stejnou práci dělat dál?
Pokud jste odpověděli ano, tak máte o své budoucí práci jasno a můžete přejít ke druhé kapitole. Ještě si ale neodpustím malou poznámku. Pracovní praxe musí být delší než jeden rok. Kratší praxe vzbuzuje v zaměstnavateli pochybnosti a může se stát, že vás ani nepozve k pracovnímu pohovoru.
Záporná odpověď nás vrací k první otázce této kapitoly - stanovit si konkrétní profesi, kterou chci v budoucnu vykonávat. Každý z nás se může rozhodnout změnit profesi. Jen to nesmí být každý rok. Současnou práci můžu vyměnit za:
Nejdříve se zastavíme u prvního případu - práce v příbuzném nebo podobném oboru. Do této kategorie patří i pracovní postup. Pracovní postup není nic špatného. Naopak jsou to pro vás body navíc při hledání práce. Pracovní postup může vypadat třeba takto:
Absolovent Vysoké školy Báňské získal práci jako kvality manažer. Po dvou letech se rozhodl přihlásit se do konkurzu na pozici ředitele kvality. Jako manažer kvality měl na starosti jednu tovární linku. Jako ředitel kvality bude řídit všechny manažery kvality v továrně. V pracovní hierarchii se posunul o stupínek výše.
Opaku, tedy pracovnímu poklesu, se snažte vyhnout. Často se to stává dlouhodobě nezaměstnaným. Ti svoje nároky a schopnosti podhodnocují, protože potřebují najít práci za každou cenu. To ale zaměstnavatelé ví, a oprávněně se obávají, že si za několik měsíců najdete práci odpovídající kvalifikaci a tak mu utečete. Z tohoto důvodu sebepodhodnocováním práci nikdy nenajdete. Pracovní pokles může vypadat třeba takto:
Supervizorka call centra je už třetí měsíc bez práce. Aby se vyhnula nuceným pracím při zametání ulic, které prosadila TOP 09, rozhodla se ucházet o místo telefonního operátora call centra. Jako supervizorka call centra práci telefonních operátorů dříve řídila! V pracovní hierarchii by se posunula o stupínek níže.
Teď se zaměříme na druhý případ - práce v úplně novém oboru. V tomoto případě je nutné najít alespoň vzdálenou příbuznost. Jinak při hledání práce neuspějete. Vzdálenou příbuznost nejlépe pochopíme na názorném příkladě:
Po jednoleté praxi účetního si uvědomil, že mu práce účetního nesedí. Protože práce účetního je vysoce specializovaná, rozhodl se, že bude usilovat o práci v controllingu. Práce v controllingu znamená provádět finanční analýzu podniku, která se dělá na základě dat z účetnictví. Takže spojitost s původní profesí účetního tu máme - u obou profesí je potřeba vyznat se v účetnictví.
Při hledání práce se rozhodně vyhněte následujícímu odstrašujícímu příkladu:
Práce telefonního operátora ho přestala naplňovat, protože si myslel, že má navíc. Rozhodl se odpovědět na práci v oblasti administrace databáze. Do dneška je velmi překvapený, že se mu nikdo neozval a pořád je telefonním operátorem. Vždyť jako telefonní operátor denně vyťůkává údaje o klientech do databáze, takže s databází pracovat umí.
Tento případ se skutečně stal. Zmíněný operátor se pokusil bez patřičné kvalifikace pracovat jako obsluha databázového programu. Při administraci databáze je potřeba umět databázi nastavit, naladit na patřičný výkon, nastavit přístupová práva a já nevím co ještě. Administrace databáze tedy není jenom o otrockém vkládání dat. Na tuto pozici se dostanou lidé, kteří umí databáze programovat. Na to si dejte velký pozor. Jakmile jednou u zaměstnavatele získáte špatné jméno, tak se ho už nikdy nezbavíte. Můžete jenom doufat, že se na vás časem zapomene.
Na závěr tohoto oddílu bych chtěl říct ještě jednu důležitou věc. Potřebnou praxi nebo dovednosti může člověk získat i díky svým zálibám, ale o tom si více řekneme v následujícím oddíle.
Koníčci nejsou jenom na hraní. Někteří koníčci dokáží člověka více než slušně uživit. Teď nemám na mysli živé koníčky, na které se sází při dostizích, ale hobby. Takový koníček umí plně nahradit chybějící praxi nebo dovednosti. Zaměstnavatelům je jedno, kde jste se dovednost naučili. Pro ně je důležité, že ji umíte a budete mu prospěšný. Navíc se každý svému koníčku věnuje naplno a úplně přirozeně se snaží být v něm co nejlepší. To u žádného zaměstnance nehrozí - na pohovoru sice může vykládat, jak ho práce naplňuje, ale stranou na ni stejně nadává jako typický čech.
Teď vás na názorných příkladech přesvědčím, že koníčky patří do úvahy při hledání práce. Třeba některé z vás to bude inspirovat. Začal bych prvním příkladem úspěšného manažera ze společnosti PPF:
Ve svém pracovním životě dosáhl samotného manažerského vrcholu, ale jak se říká, nic netrvá věčně. Po nějaké době zase stál na začátku a v novém pracovním startu mu pomohl jeho koníček. Byl vášnivý rybář, který uměl doma pěstovat žížaly na návnadu. Dnes vlastní úspěšnou farmu zaměřenou na produkci žížal pro rybáře.
Ovšem koníčci nepomáhají jenom manažerům najít nové pracovní uplatnění. Druhou inspirací vám může být bývalý ostravský honík, který ze zdravotních důvodů už nemohl jako horník pracovat:
Dostal odstupné a přemýšlel co dál. Nakonec koníček mu poskytl nové pracovní uplatnění. Byl dlouholetý a úspěšným chovatelem akvarijních rybiček. Dnes v Třanovicích "vyrábí" akvarijní rybičky na export do celého světa.
Podobných příkladů jistě ve svém okolí najdete spoustu, ale teď už přišel čas zeptat se sám sebe:
Jaké mám koníčky?
© Fotis Fotopulos, 2011